Bu Blogda Ara

7 Şubat 2010 Pazar

GALATASARAY'IN İLK FORMASI
Galatasaray Lisesi, o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani, 1905 yılında da oldukça köklü ve elit bir liseydi. Zamanında orada okuyan öğrenciler Fransa'daki liselerde alınan eğitimi alırlar ve o zamanın Avrupa kalitesinde yetiştirilirlerdi. Burada okuyan öğrencilerin bir futbol kulübü kurduklarını düşününce ve lisenin kalitesine bakınca, kuruluş zamanında ilk formayla çekilmiş bir fotoğrafın olmaması beni açıkçası şaşırtıyor. Yani o adamların ilk formaları giyip, dizilip bir resim çekilmemeleri ilginç. Çünkü bakınca İngilizler takım kurduklarında ve ilk formalarını giydiklerinde, o ilk kadro ile fotoğraf çekinirlerdi. Fotoğraf makinelerinin gelişim aşaması 1800'lü yıllar olduğunu düşünürsek ve İngiliz takımlarının çoğunun 1800'lü yılların son çeyreğinde kurulduğunu düşünürsek, her birinin kuruluş fotoğraflarının olması ve bunu gelenek haline getirmeleri çok doğal. Bu Avrupai makinenin (ki aslında Doğudan çıkmış bir icattır, ancak her zaman ki gibi Batı geliştirmiştir) dönemin en elit lisesinde okuyan öğrencileri tarafından biliniyor, hatta kullanılıyor olması oldukça muhtemeldir. Ayrıca Galatasaray Lisesindeki bu gençlerin Avrupa futbolu hakkında oldukça bilgili oldukları ve İngiliz futbolunu örnek aldıklarını düşünürsek, bu tip bir resim olmalıydı. Her neyse belki vardı da zamanında, kayboldu. Bunu bilemeyiz. Bunu bilemediğimiz gibi ilk formamız olan Kırmızı Beyaz formamızın gerçek bir resmine sahip değiliz. Hatta nasıl bir görünüme sahip olduğu hakkında bile kesin bir bilgimiz yok.

Galatasaray'ın kuruluş amacı şu şekilde anlatılır; "Maksadımız İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir isme ve bir renge malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek". Kuruluş amacı Türk olmayan takımları yenmek olan bir kulübün, tercih edilen ilk renklerinin kırmızı beyaz olması çok normal. O zamanlar Milli Takımlar yok ve Galatasaray gözünü ülke dışındaki takımlara dikmiş. Amacı ülkemizi temsil etmek kısacası. Bu sebeple Dönemin Osmanlı Bayrağı'nın -ki Türkiye Bayrağına oldukça benzer, sadece hilali daha kalındır- renklerini almıştır Galatasaray. Ancak bu renkler, o zamanın baskıcı rejimi, Padişah ve yanındaki tipler tarafından kuşkuyla karşılanmıştır. O zamanlar ülkenin durumu malum. Kapışıldık kapışılıcaz ve bu tip bir futbol kulübünün, yani bir amaç uğruna toplanmış bir çok kişinin bir arada bulunması, üstüne üstlük Ülkenin bayrağının renklerini taşıması tehlikeli görülmüş olabilir. Bu sebeple zaten 1 sene sadece bu renkler kullanılmış, daha sonra nohut sarısı ve kraliyet mavisi olan parçalı formaya geçilmiştir.

Bu kadar tarihi bir kenara bırakıp ilk formamıza bakarsak; Herhangi bir fotosu olmadığı için ve tam anlatılmadığı için bilinmez bu forma. Aslında formanın üstünü biliyoruz, ancak sorun şort ve çoraplarda, Ancak önce formanın üstüne bakalım. Forma üstü bildiğiniz gömlek. Hatta Ali Sami Bey ve arkadaşları bu beyaz gömleği Lise'ye giderken ceketlerinin içlerine giyip gidiyorlardı. Yani formaları, aynı zamanda okul üniformalarıydı. Bu sebeple de düz beyaz bir gövde seçiminin neden yapıldığını anlıyoruz. Forma üstü düz beyaz bir gömlek, bu düzlüğü bozan tek yer kırmızı yakası.

Şorta gelirsek, açıkçası ne renk olduğu hakkında bir bilgimiz yok. Ancak benim bunca senelik forma araştırmalarım ve tarihi bilgilere dayanarak, beyazdan farklı bir renk olma ihtimali yok. Yani kırmızı bir şort olduğunu düşünmüyorum. O dönemler bırakın bir Türk takımın şortunu, yabancılarda bile beyazdan başka renk şort yoktu genelde (nedenini bilmiyorum, o seneler şort zaten pek kullanılan bir kıyafet şekli değildi, üretince de sadece beyaz üretilmiş herhalde). Yine o dönemin klasik bir özelliği, şort düşmesin diye kemer ile tutturulmuş. Kemerler de hep kahverengi veya siyah... Çoraplar da muamma. Çizimlerde beyaz kullandık, kırmızı olma ihtimalleri de var tabi.

İşte tarihteki ilk formamız hakkımda bildiklerim. Yanlışlarım olabilir tabi, düzeltmek de serbestsiniz.

7 yorum :

Burak Eken dedi ki...

Aslında ben milli takım için böyle bir tasarım yapmayı düşünüyordum. :) Ama tabii o formanın göğsünde kırmızı bant olacaktı.

L dedi ki...

o da çözülmesi gereken ayrı bir sorun.

Sercan dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Selocan dedi ki...

@istanbul

Verdiğin linki Emre'nin ricası sebebiyle kaldırdım, yanlış anlaşılmasın :)

uAytac dedi ki...

Çok güzel anlatmışsın formada büyük ihtimal böyledir bence, bu arada painti çok iyi kullanıyosun

Selocan dedi ki...

Teşekkür ederim :) Painti iyi kullansam ne olacak artık, amatör bir program işte... Bir onu becerebiliyoruz işte, sonuçta anca bu oluyor :)

EN BÜYÜK CEYLANCI dedi ki...

nunlar ilgimizi tabikide ceker yillarca bu tür arsivleri haizirliyorum
cünkü koca bir tarihin bir efsanenin baslangicidir bunlar
paylasim adina tesekkür ederim

Copyright © 2010-2014 galatasarayformalari.com - Tüm Hakları Saklıdır