Bu Blogda Ara

22 Kasım 2012 Perşembe

RETRO SERİSİ


Uzun zamandır yazacağız bu seriyi ancak sürekli yeni mahsuller geldiğinden erteleyip durduk. Birkaç haftadır bir sessizlik hakim, bu araya sıkıştıralım. Yeni retrolar gelirse sosyal ağlardan yaparız tanıtımını.

GSStore'un son dönemlerdeki en başarılı hareketi bana kalırsa Retro Serisi. Gerçi önceki dönemlerden bu tarz bir seri girişimini pek hatırlamıyorum. Elit 1905 Serisi vardı tabi, o da başarılıydı... Yine de bu Retro Serisi meselesini ben GSStore'un zirvesine koyarım.

Retro serisinin amacı; Galatasaray'ın tarihinde büyük yeri olan sporcular ile özdeşleşmiş veya efsaneleşmiş karşılaşmalarda giyilmiş formaların benzerlerinin uygun fiyata taraftara sunulması. Herhangi bir branşa bağlı kalınmadan (futbol daha ağırlıklı gerçi şuan) tarihte yer etmiş formaların tişörtleştirilmiş hallerinin satılması. Tişörtleştirilme meselesi bazı taraftarların hoşuna gitmedi, neden olabildiğince yakın kumaşlar ile o dönem formalarının birebirlerini giymiyoruz diye sordular. Ben de açıkçası başta öyle düşünenlerdendim, fakat Retro Serisi'nin bir amacı da uygun fiyatı sayesinde daha fazla taraftara ulaşabilmek ve günlük hayatta da kullanılabilecek ürünler üretmek. Yani aslında Retro Serisi bir koleksiyon serisi değil, dolabınıza asıp, orada sergileyeceğiniz bir seri değil, sokakta dolaşabileceğiniz, eskiyi o şekilde hatırlatabileceğiniz bir seri. Belki ilerde daha kapsamlı bir koleksiyon serisi çıkartabilir kulüp. Maliyeti yüzünden daha yüksek fiyatlı belki sınırlı sayıda birebir üretilmiş olan formalar satılabilir, ki bence Metin Oktay Parçalısı'nın mutlaka böyle bir versiyonu satılmalı, ancak bu Retro Serisi'nin amacı bundan biraz daha farklı.

1- Metin Oktay parçalı forma retrosu Retro Serisi içinde yer almıyor, ancak ben onu da o seriden sayıyorum. Galatasaray'ın en uzun süreli satışta tuttuğu ürünü olan Metin Oktay parçalısı geçtiğimiz aylarda nihayet doğru olarak, yani Tam Parçalı şekilde satışa sunuldu. Onun hakkında yazmıştık. Bu formanın herhalde hangi formadan esinlenildiğini hepimiz biliyoruz.

2- Metin Oktay Yas Forması olarak tanıtılan siyah retro forma 1991-1992 Sezonunda Metin Oktay'ın vefatının hemen ardından çıkılan ilk maçta alelacele yetiştirilmiş olan siyah formanın retrosu. Onun da hikayesi burada.


3- Bu forma ise Retro Serisi içinde en az dikkati çeken ürün bana kalırsa. 96-97 sezonunda giymiş olduğumuz sarı formanın retrosu. Hagi'nin ilk sezonu olması yüzünden bu retro Hagi forması olarak adlandırılmış (Ayrıca Galatasaray forması altında çıktığı ilk maçta bu forma giyiliyormuş). Yine bana kalırsa bu forma yanlış bir seçim. Çünkü 96-97'deki sarı formanın herhangi bir akılda kalıcılığı, bir şekli, bir deseni yoktu. Gerçekten de Retro Serisi'ndeki hali ile hemen hemen aynıydı. Ürün de polo yaka bir store tişörtü gibi duruyor, sanıyorum Retro Serisi logosu olmasa kimse bunun bir formadan esinlenildiğini anlamazdı. Hagi ile ben hep 98-99 füme formayı özdeşleştirmişimdir. Hagi retrosu olarak o yapılsaydı, daha dikkat çekici olabilirdi. Ürün kesinlikle başarısız değil, ancak forma seçimi yanlış bence.

4- Süper Kupa retrosunu fazla anlatmaya gerek yok sanırım. Hemen hemen birebiri yapılmış, omuzlardaki 3 Adidas çizgisi Adidas'ın lisanslı şekli olduğu için de, 2 çizgi konmuş. Aynı taktik Neuchatel formasında da mevcut.

5- Bu da efsanevi Neuchatel maçında giyilmiş olan beyaz formanın retrosu. Bir isme değil, bir maça adanmış retrolardan biri. Neuchatel formasının aslı da şudur.

6- Büyük insan Coşkun Özarı anısına çıkartılmış olan bu çapraz çizgili forma Galatasaray'ın tarihindeki en değişik formalardan biridir. 1955-56 sezonunda sadece 1 sezon kullanıldı. Galatasaray tarihinde epey dikkat çeken bu formayı bir efsanenin anısına çıkartma fikri güzel olmuş. Orijinali şudur.

7- 1944 yılında ileride üzerinde Ali Sami Yen Stadı'nın inşa edileceği toprak sahada çıkılan ilk maçta giyilen formanın retrosu bu forma. Ayrıca diğer branşlarda da (hentbol) kullanılmış zamanında. 4 parçalı şekli Galatasaray'ın giydiği değişik formalar kategorisine girmesine sebep oluyor. Store da bu 4 parçaya ayrı isim vermiş. Şeref, gurur falan filan, unuttum şimdi, benim ayıbım üşendim bakmadım. Retro Serisi'nin en güzel ürünlerinden biri bana kalırsa. Fakat bu formanın orijinalinin sol kolu kırmızı, o detay ya atlanmış, ya da bu haliyle günlük kullanıma daha uygun bulmuşlar.

8- Metin Oktay Anı Forması'ndan sonraki en başarılı ürün bence. Fatih Terim anısına çıkartılmış olan beyaz retro forma. Arkasında efsane kaptanın 5 numarası yazılı. Ayrıca sağ göğüste altın yaldızlı Fatih Terim imzası bulunuyor. Epey emek harcanmış, günlük kullanıma da çok uygun. Forma ise 1965-1976 yılları arasında epey uzun süre giyilmiş olan beyaz formanın retrosu.

9- Çıkmış olan son ürün voleybol efsanesi Paidar Demir adına çıkartılmış retro forma. 1980'li yılların ikinci yarısında Galatasaray Voleybol Takımı'nın kullandığı sarı formanın retrosu. Bu ürün şimdilik bir formanın retrosu olarak çıkartılan futbol harici bir branşa ait ilk ürün.


- Bu ürün ise forma harici çıkartılmış ilk retro ürün şimdilik. Klasik dönemde Galatasaray'ın amatör branşlarında sporcuların maç öncesi veya sonrası üzerlerine giydikleri eşofman üstü sweatinin retrosu. Tam olarak hangi branşa ait bilmiyorum, ancak pek çoğu kullanmıştır zamanında diye düşünüyorum.


Şimdilik 9 formanın retrosu satışa çıktı, bir de geçmiş dönemlerde amatör branşlarda kullanılan bir eşofman üstü sweati. Daha da ürün gelecektir mutlaka. Tanıtımlarda denizcilik şubelerimizin klasik dönemde kullandığı kazaklarının da retrosunun yapılacağından bahsedilmişti. O ürün henüz görücüye çıkmadı. Ancak yukarıdaki fotoğrafta giyilen ürün olacağını biliyoruz.

Bizim forumda Retro Serisi hakkında konuşuyoruz. Genel olarak olumlu görüşler var, ancak haklı olarak serinin beğenmedikleri yanları da oluyor. Örneğim benim de tamamen katıldığım Galatasaray Arması'nın çok küçük yapılması meselesi. Ürünlerde armamız ufacık. Bunun sebebi de günlük kullanım olabilir mi diye düşünüyorum, ancak taraftar daha büyük arma istiyor.

Bu seri gitgide büyür. Hem efsane isimleri, hem de efsane maçları anarız üzerimize giyerek. Bir de biz Galatasaray Formaları olarak Forum'da şöyle bir başlık açtık. Eğer seçebilme imkanınız olsaydı siz hangi geçmişte iz bırakmış formanın retrosunu yapardınız. Foruma gelin konuşalım.

6 yorum :

CeyhunTunc dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
CeyhunTunc dedi ki...

Ayrıca Store'da Metin Oktay'ın giydiği çubuklu formanın da retrosu tasarlanmış ve şu an satışta.

lorik başgan dedi ki...

2 - 5 - 8 gerçekten çok iyi..

özellikle iki forma çok anlamlı olmuş,

avrupa'nın fethinin başladığı neuchatel maçı ve son noktaya ulaşılıp avrupa'nın fethedildiği madrid maçının formaları doğru seçim.

berat dedi ki...

eski olanlar iyi ama yeni tarihli retrolar özellikle adidas çizgilerini iki tane yapmalarından dolayı pazar malı forma taklitlerine benzemiş.

maRco dedi ki...

uefa kupasınında forması olmuş ama alakası olmayan iğrenç bişey

müşkülpesent dedi ki...

http://gecmisgazete.com/kupur_goster.php?kupurid=5953

retro demişken

Copyright © 2010-2014 galatasarayformalari.com - Tüm Hakları Saklıdır