Bu Blogda Ara

11 Mayıs 2009 Pazartesi

BİRAZ DAHA ESKİYE


Galatasaray'ın 20 yıllık forma tarihinden şimdi biraz daha geriye gidelim, bu formalar hakkında pek bilgim yok ben sadece 20 yıllık süreçle ilgiliyim fakat araştırırken rastladığım güzel formalar oldu ve bir düzene koyup yıllarına ayırdım. Eksik formalar olabilir benim bulabildiklerimi paylaşmak isterim.


1986-1990 Parçalı Home


Yaklaşık 4 sezondur giyilen bu klasik Adidas parçalı formamız o 4 sezonu pek fazla değişikliğe uğramadan geçirmiştir. Şimdiki parçalılardan ve 90-91 sezonunun parçalısından farkı sarı ile kırmızısının yerlerinin değişmiş olmasıdır genelde formayı giyen bir futbolcu Galatasaray tarihi boyunca sol tarafında kırmızı sağ tarafında sarı parçayı taşımıştır, ancak bu formada yerleri terstir. (1995-1996 sezonunda da ters üretilen bir forma var fakat maçlarda giyilmedi )

1986-1987 Çubuklu


1986-1988 Away


Yanlış bilmiyorsam 2 sezon giyildi.

1987-1990 Çubuklu Forma


3 sezon giyildi, 1990-1991 çubuklusundan farkı (bkz:ARADIKLARIM) yakanın ortasından aşağıya inen çubuğunun rengi kırmızı, diğer 1990-91 formasında sarı çubuk iner.

1988-1989 SEZONU
Bu sezon gerçekten çok güzel bir sezon olmuş forma açısından o yüzden ayırdım. Diğer sezonların aksine belli düzenli formaları olan bir sezonmuş. Gerçekten de çok şık formalarımız varmış 1988-1989 sezonunda.

1988-1989 Home


1988-1989 Çubuklu Home


1988-1989 Away

(Çalım atan kırmızılının bir gün Galatasaray'da efsane olacağı kimsenin aklına gelmezdi heralde o sezon. Steaua'lı Hagi 23 yaşında.)

1988-1989 3rd

Neuchatel Xamax Maçında giydiğimiz beyaz forma

1990-1991 Sezonu


Bir rivayete göre bu kırmızı forma Ajax ile yaptığımız bir kapalı salon turnuvasında giyilmiş, bu resim de o maça ait. sanki yerler çim gibi ama ben yazanın yalancısıyımResimlerin boyutları fazla büyük değil yinede üzerlerine tıklayarak nispeten daha büyük boyutlu hallerini görebilirsiniz.

9 yorum :

calibra dedi ki...

Aslında 95-96 sezonunda sağ tarafında sarı bulunan parçalı forma maçlarda giyildi, ligin ilk 6-7 haftasında kullanıldı hatta bu forma sanırım.

Şöyle de bir foto sunayım:
http://img8.imageshack.us/my.php?image=19951996kubilay01.jpg

BURAK dedi ki...

renkleri ters kullanmanın nedeni şortla alakalı. şort kırmızıysa kırmızı soldaki parçada sarıysa soldaki parçada gibi bi kural. aynı şekilde şort rengine göre çubuklunun yaka ortasından inen çubuk renki de şort rengiyle aynı olmak zorunda mantıgıydı. en garip formamız 90 yılındaki cumhurbaşkanlıgı kupasında beşiktaş karşısında ankarada giydiğimiz şortun bir paçası kırmızı digeri sarı olandır. ayrıca gs ilieli dönemde bir maçta sanırım altay maçı arifin elle gol attıgı maç, çorapları enine silindir sarı kırmızı giymiştir

Selocan24 dedi ki...

@BURAK

Hocam iyi hoş yazıyorsun da gerçekten biliyor musun? bak bugün eklediğim 1989-80 formalarına sarı parçası sağda olup şortun kırmızı olduğu formalar da var sadece 2 sezon bu şekilde forma çıktı sarı parçası solda olan ve bu özel bir durumdu şort ile hiçbir alakası yoktu

bakınız 86 dan önceki parçalı formalara sarısı nerde ve şortu ne renk..

BURAK dedi ki...

evet bilerek yazdım çünkü o senelerin her forması takım malzemecisinden aldıgım bilgiler eşliğinde benim de gardrobumda duruyor. bahsettiğin olay ise futbolcuların ya da hakemlerin maçlık seçimleri. rakip takımın ya da kalecisinin şortu çorabı bizimkilerle aynı renkte olunca kombinasyon yapıp giyebiliyorlar formaları. ama üretiminden bahsedersek takım olarak bu şekildeydi. gerçekten bildigim bir de boluspor maçında giyilen prekazi forması yorumum vardı fakat sanırım onu kabul etmemişsin

Selocan24 dedi ki...

@BURAK

Ustam saygı duyuyorum fakat ben bu yazdıklarımı kafadan uydurmuyorum senin takım malzemecisinden aldığın bilgileri ben kulüpten zaten kaç yıldır ediniyorum bu yazdığım teşekkür ettiğim isimlerin hepsi kulüpten isimler boş bir iş yapmıyoruz yani beni öyle çıkan her formayı alan biri zannetme benim aldığım bilgilerin hepsi zaten kulüpten geliyor yanıldığın konuları tekrar yazıyorum..

1) Sarı parçalının tarafının şortla hiçbir alakası yok. tıpkı 86-90 arasında olduğu gibi 95-96 da da giyilen sarı tarafı solda olan forma her zaman kırmızı şort ile giyildi yaklaşık 6 maçta giyildi hepsi de kırmızıydı. ayrıca dediğim gibi 80lerin başında giyilen formalarımızın parçalılarında da kırmızı şortlar mevcut.o 2 sezon özel bir durumdu şortla bir alakası yok

2) prekazi forması tek maçta giyilmedi o sezon çubuklu ile giyilen 2 formadan biriydi başka bir formamız yoktu ve o forma ligin çoğunluğunda giyildi.zaten prekazinin 8 numara giydiğini de bilmiyorsun zannedersem.

3) mavi lacivert forma gerçekten senin içinde büyük bir şok evet ama o bir 3rd forma istersen o malzemeci arkadaşın kulüple bir görüşsün zaten konuştuğum insanlar var formanın sertifikası da çıkar istediğim zaman. ayrıca ingilterden tanıdığım ve koleksiyonum yurt dışı ayağına bakan arkadaşım anında chelsea formasını attı şimdilik sadece ufak bir kanıt olsun diye..

he bu 3 yanılman dışında gerçekten formalarla ilgili birisin eğer bana mail atarsan sana eşsiz fotoğraf ve video arşivi mi de yollarım büyük bir zevkle. Tüm bunların dışında eğer kafana yatmayan bir durum varsa dediğim gibi koleksiyonum kulüpten zaten onaylı onlar her soruna yardımcı olurlar istersen tanıdıklarımı sana yönlendirebilirim.

he bir de eğer gerçekten 80 ler formalarının hepsine sahipsen senden fotoğraflarını bekliyorum dostum. bu işte en iyiyim diye bir kompleksim yok çok şükür. büyük bir ilgim ve tutkum var sadece tabi öyle bir dolap varsa yok demiyorum fakat seni tanımıyor olmaya şaşıyorum çünkü bu işteki herkesi tanıyorum bjklısı fblisi dahil!

senden ricam 25 sene önce takımın malzemeci arkadaşından aldığın 25 yıllık sadece akılda kalan bilgilerinden daha fazla araştırma yapıp buraya öyle yazman rica ediyorum!! ben bir forma için kulübün kapısını aşındırıyorsam vardır bir bildiğim ayrıca yeni başladığım 1989-1905 formaları resim dizime dikkatli bakmanı öneririm bu arşiv kulüpten gelmekte ve 1905 kişide olan özel bir kitaptan alınma

saygılar

BURAK dedi ki...

"zaten prekazinin 8 numara giydiğini de bilmiyorsun zannedersem."

şu yukarıda yazdıgın ve benim kopyaladıgım şey , senin ne kadar gereksiz yere kızdıgını gösteriyor bana. o sene sırtı kırmızı parçalı ve çubuklu giydik. sırtı sarı olanı sadece son boluspor maçında giydik ve numarasının karakteri o değildi diyorum sana ve bana mail atarsan prekazinin cep numarasını yazıyorum ona sorabilmen için. senin bilmiyorum ve bilmek istiyorum deidğin her maçı(cork city,sevilla,saraçoğlu ışıklandırma) yazmama ragmen , teşekkür edecegine arasından kendine saldırı sandıgın cümle yüzünden tüm o bilgileri silip bana da prekazinin numarası şudur diyosan daha da gelmem davosa o yazdıgından sonra

Selocan24 dedi ki...

ustam arayıp sor formayı hatırlar belki bizzat kulüp tarafından hediye edilmişti çünkü bu ayki galatasaray derigisine de bakarsan zaten gerekli yazıyı görürsün

ben zaten senin 3 yanlışın dışında seni takdir ediyorum güzel bilgilere sahipsin ben maçlardan çok formalarla ilgilendiğim için maçları hatırlayamıyorum bazen. zaten yazdığın diğer yorumlarda sana tek tek teşekkür ettim. lütfen bilmediğin konularda bu kadar ısrar etme hadi et ama tartışma çıkarma 3 yanlışını git prekaziye sor eğer kulüple bir ilgin yoksa sana yardımcı olabilirim onlara da sorabilirisn

BURAK dedi ki...

3 yanlış dediğin şeylerin biri lacivert forma hakkında 2 ihtimal var dediğimin olmayan ihtimalini seçip durmadan yazmış olman. zaten ilk ihtimal senin dediğin şeyle aynı yani onaylanmamış olması. aynı şeyi söyleyip tartışıyorsun. diğeri adidas firmasının dizaynıyla ilgili ki çok da umrumda değil kimin yanlış oldugu sözkonusu galatasaraylılıkken. 3.sünde ise bana boluspor maçından olmadıgını ispatlayacak hiçbir donen yok. sadece giyildi diyorsun
ben de giyilmedi diyorum. ne reklamsız sarı sırtlı parçalı forma giyildi ne de o forma boluspor maçından başka bir maçta giyildi diyorum. ben de sana bunu ispatlayamazken sana göre yanlış benim bana göre senin. yani bilmedigin konularda ısrar etme diyecek kişi sana göre sensin bana göre de ben. bu yuzden ortak bir paydamız kalmadı . hadi kolay gelsin

Selocan24 dedi ki...

Ustam uzatmaya gerek yok dediğin gibi bir kaç güne kalmadan ben zaten kafada kalan soruların hepsine kısa zamanda kulüpten onaylı cevapları (isimleri vererek kaynaklarımın) açıklayacağım madem inandırıcı olamadık. sadece bu 2 kişinin tartışması bloga yansımak zorunda değildi heleki kesin kanıtlar olmadan sadece akıldan gelen bilgilerle.

varsa bir koleksiyonun görmeyi çok isterim bir çok gsli koleksiyoncuyla ortak bir olayımız var zaten tribündergide bu sayede onlarca koleksiyoncu kattık bünyemize yardım olmadan bu işler zor. seni de beklerim..

Ayrıca diğer bilgiler gerçekten çok faydalı bu yorumları okuyanlar tartışmalardan ayıklayabilirlerse gerçekten güzel bilgiler edinebilirler. Özellikle formaların giyildiği maçlar!

herneyse ustam 1989-1905 resim serisine bakmanı önerirdim gerçekten güzel fotolar var birdaha gelmem diyorsan o ayrı.

Copyright © 2010-2014 galatasarayformalari.com - Tüm Hakları Saklıdır