Bu Blogda Ara

30 Mayıs 2017 Salı

YENİ SEZON PARÇALI İLE İLK MAÇForma hakkındaki genel görüşümüzden bahsetmek için ilk maçı bekledik. Adam gibi bir tanıtım yapılmadığı ve güzel bir görsel ile sunulmadığı için ön yargılı yaklaşmak istemedik. Güzel fotoğraflar fikir verme açısından önemlidir ancak bize kalırsa formayı futbolcu üzerinde görmek çekilen her fotoğraftan daha iyi fikir verir.

Forma tam parçalı değil. Nike 2013-2014 senesinde bize tarihin en başarılı formalarından birini giydirdikten sonra her geçen sezon alternatif görünümü abartarak ipin ucunu kaçırdı. Tasarımsal güzellik bir yana, Galatasaray'ın esas forması ile örtüşmeyen tasarımlar boy gösterdi son 3 sezondur. 4. sezona girerken de Nike kendi geleneğini bozmadı ve bizi yine Tam Parçalı'ya hasret bıraktı.


Formanın en dikkat çeken yanı formanın gövdesine zıt yerleştirilmiş sarı-kırmızı bant. Tahmini çizimlerde, sızan fotoğraflarda ve tanıtımda tasarım olarak hoş gelmedi çoğu insansın gözüne, buna biz de dahiliz. Ancak bugünkü maçta, göz alışınca ilk izlenimdeki fikrimiz biraz yumuşadı.

Formanın geri kalan kısmı ise aslında 2015-2016 parçalısının (2 parçalı görünüm) birebiri. O sezonda yer alan siyah yaka detayı yerine olması gerektiği gibi parçalı bir yaka detayı eklemiş Nike.

Maçta, gövde bandına eskisi kadar soğuk bakmasak da, formanın en kötü yanı olan düz sarı sırt görünümü de bir o kadar göz tırmaladı. Formayı inanılmaz basit, özel tasarım değil, bir hazır kalıp forması olarak göstermeye yetmiş bu detay. Neden diğer senelerdeki gibi yalnızca numara ve ismin yazdığı yeri boş bırakıp, eteklerde parçalı görünümü devam ettirmemişler, anlamak mümkün değil. Ağırlıkla kırmızı şortun kullanılacağı düşünülürse sırtın en azından düz kırmızı olması daha anlamlı olabilirdi. Bu şekilde formanın arkası ile formanın tamamı bütün durmuyor, farklı 2 forma kiti gibi gözüküyor. Bir de arkadan bakınca göze batan o kırmızı kol...


Ayrıca bu sırt tipine bakarak seneye beyaz şortu kullanmayacağımızı da çıkartabiliyoruz sanki. Çünkü klasik iç saha kombinasyonu olan parçalı-beyaz şort-kırmızı çorap kombinasyonu bu formada daha çok sarı-beyaz şort-kırmızı çorap gibi absürt bir görüntüye sebep olacaktır.

Bir diğer önemli konu da renkler. Galatasaray'ın renkleri cart sarı, curt kırmızı değildir. Bunu zaten sayısız kez yazdık. Ancak son senelerde, özellikle de bu yeni çıkan formada sarı tonu koyulaştırılmış gibi geldi bize. Galatasaray'ın renk tonlarını zamanında yazmıştık. Nike'ın her takımın rengini koyulaştırma gibi bir hevesi vardır zaten, bizi de mağdur etmiş gözüküyor.


Kısacası, formayı yalnızca ön kısım olarak değerlendirirsek fena değil, ancak bütüne ve sahadaki görünümüne bakacak olursak vasat olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca Galatasaray'ın TAM PARÇALISI olmaması ve klasik kombinasyonu da abuk gösterecek olması eksi noktalar.

Nike'ın Barcelona'ya bile enine çubuklu forma yapabildiğini düşünürsek klasik formalara zor rastlarız gibi.

Hiç yorum yok :

Copyright © 2010-2014 galatasarayformalari.com - Tüm Hakları Saklıdır